Η ΘΕΟΔΩΡΑ ΤΖΑΚΡΗ στις 71 γυναίκες που “μπαίνουν” στη Βουλή

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ-ΕΚΛΟΓΕΣ

Στα έδρανα της Βουλής αναμένεται να καθίσουν 71 γυναίκες, έναντι 62 που είχαν εκλεγεί στις εκλογές του 2019

Η Νέα Δημοκρατία σε σύνολο 146 εδρών εκλέγει 29 γυναίκες βουλευτές.

Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ εκλέγει 22 γυναίκες από τις 71 έδρες συνολικά.

Το ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ βγάζει 10 γυναίκες βουλευτές από τις 41 έδρες στο σύνολο.

Το ΚΚΕ 6 γυναίκες από τους 26 που εκλέγονται και η Ελληνική Λύση εκλέγει 4 από τις 16 έδρες.

Πρώτη από τις γυναίκες υποψηφίους στη «μάχη» των σταυρών βγήκε η Νίκη Κεραμέως στη Β1 Βορείου Τομέα Αθηνών με 58.344 ψήφους.

Οι 71 γυναίκες που μπαίνουν στη νέα Βουλή

ΝΔ (29 γυναίκες στις 146 έδρες)

ΑΓΑΠΗΔΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ του Στυλιανού, Επικρατείας

ΑΓΑΤΣΑ ΑΡΙΑΔΝΗ (ΑΡΙΑ) του Αριστείδη, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Μιχαήλ, Αχαΐας

ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Βασιλείου, Καστοριάς

ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ του Ζήσιμου, Ηλείας

ΒΟΛΟΥΔΑΚΗ ΣΕΒΑΣΤΗ (ΣΕΒΗ) του Αναστασίου, Χανίων

ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΣΟΦΙΑ του Ιωάννη, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΓΚΕΛΕΣΤΑΘΗ ΙΩΑΝΝΑ του Νικολάου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ταξιάρχη, Α’ Θεσσαλονίκης

ΖΑΧΑΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ του Ηλία, Α’ Ανατολικής Αττικής

ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη, Δωδεκανήσου

ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΝΝΑ του Αρκαδίου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΚΑΤΣΑΝΔΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Γεωργίου, Α’ Ανατολικής Αττικής

ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΝΙΚΗ του Κωνσταντίνου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ του Ιωάννη, Α’ Αθηνών

ΚΟΛΛΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΑΣΩ) του Σταματίου, Α’ Ανατολικής Αττικής

ΛΥΤΡΙΒΗ ΙΩΑΝΝΑ του Δημητρίου, Επικρατείας

ΜΑΚΡΗ ΖΩΗ (ΖΕΤΤΑ) του Μιχαήλ, Μαγνησίας

ΜΑΝΗ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ευαγγέλου, Πιερίας

ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΔΟΜΝΑ-ΜΑΡΙΑ του Αριστείδη, Α’ Πειραιώς

ΜΟΝΟΓΥΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Μιχαήλ, Κυκλάδων

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΝΤΟΡΑ) του Κωνσταντίνου, Χανίων

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΩΜΑΪΣ (ΤΖΙΝΑ) του Γεωργίου, Ευρυτανίας

ΠΙΠΙΛΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Ανδρέα, Α’ Αθηνών

ΠΟΛΥΖΟΥ ΜΑΡΙΑ του Αθανασίου, Επικρατείας

ΡΑΠΤΗ ΕΛΕΝΗ του Δημητρίου, Α’ Θεσσαλονίκης

ΡΑΠΤΗ ΖΩΗ του Γεωργίου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΣΥΡΕΓΓΕΛΑ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ του Βασιλείου, Επικρατείας

ΣΥΡΙΖΑ (22 στις συνολικά 71 έδρες)

ΑΚΡΙΤΑ ΕΛΕΝΑ του Λουκή, Επικρατείας

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ) του Πέτρου, Αχαΐας

ΑΧΤΣΙΟΓΛΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (ΕΦΗ) του Θεμιστοκλή, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΑΥΓΕΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΔΩΡΑ) του Πέτρου, Β’ Θεσσαλονίκης

ΒΕΤΤΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Δημητρίου, Κοζάνης

ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ του Βασιλείου, Άρτας

ΔΟΥΡΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (ΡΕΝΑ) του Αθανασίου, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΑ (ΤΑΝΙΑ) του Παύλου, Καβάλας

ΘΡΑΣΚΙΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΡΑΝΙΑ) του Κωνσταντίνου, Α’ Θεσσαλονίκης

ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ (ΝΙΝΑ) του Γεωργίου, Β’ Πειραιώς

ΚΟΝΤΟΤΟΛΗ ΜΑΡΙΝΑ του Γεωργίου, Τρικάλων

ΛΙΝΟΥ ΑΘΗΝΑ του Κωνσταντίνου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΜΑΛΑΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗ του Ιωάννη, Χαλκιδικής

ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Παναγιώτη, Α’ Θεσσαλονίκης

ΞΕΝΟΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΛΙΖΑ (ΜΑΡΙΛΙΖΑ) του Διονυσίου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΠΕΡΚΑ ΘΕΟΠΙΣΤΗ (ΠΕΤΗ) του Χαράλαμπου, Φλώρινας

ΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (ΓΙΩΤΑ) του Λεωνίδα, Βοιωτίας

ΤΖΑΚΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ του Εμμανουήλ, Πέλλας

ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ του Στεφάνου, Ιωαννίνων

ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ (ΠΟΠΗ) του Γεωργίου, Επικρατείας

ΦΩΤΙΟΥ ΘΕΑΝΩ του Βασιλείου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΡΑΛΛΙΑ του Δημητρίου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΠΑΣΟΚ (10 στις συνολικά 41 έδρες)

ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΟΥ ΡΑΧΗΛ του Νικολάου, Πέλλας

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ – ΜΑΡΙΑ (ΜΙΛΕΝΑ) του Γεωργίου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΒΑΤΣΙΝΑ ΕΛΕΝΗ του Φανουρίου, Ηρακλείου

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΝΑΝΤΙΑ) του Ιωάννη, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΝΑΓΙΑ) του Λεωνίδα, Λακωνίας

ΚΑΖΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Νικολάου, Ευβοίας

ΛΙΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Θεοφάνη, Λάρισας

ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Νικολάου, Λασιθίου

ΣΤΑΡΑΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Δημήτριου, Αιτωλοακαρνανίας

ΤΑΓΑΡΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Ιωάννη, Κορινθίας

ΚΚΕ (6 στις συνολικά 26 έδρες)

ΔΑΓΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΙΒΗ) του Αθανασίου, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ) του Αναστασίου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΚΑΝΕΛΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ (ΛΙΑΝΑ) του Χρήστου, Α’ Αθηνών

ΚΟΥΖΙΑΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΜΑΤΙΝΑ (ΤΙΝΑ) του Παναγιώτη, Κοζάνης

ΚΤΕΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ του Θεοφύλακτου, Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΜΑΝΩΛΑΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ του Εμμανουήλ, Β’ Πειραιώς

Ελληνική Λύση (4 στις συνολικά 16 έδρες)

ΑΓΙΟΣΤΡΑΤΙΔΟΥ ΝΙΚΗ του Χρήστου, Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Ευάγγελου, Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ-ΧΑΪΔΩ του Δημητρίου, Β’ Πειραιώς

ΤΡΕΜΠΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Κωνσταντίνου, Ημαθίας