ΠΟΕ – ΟΤΑ: Ποιοί εξελέγησαν σε Γενικό Συμβούλιο, Ελεγκτική Επιτροπή, ΑΔΕΔΥ – Ολα τα ονόματα

Τοπική Αυτοδιοίκηση

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 48ου Τακτικού Συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.) με την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής και Αντιπροσώπων στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ.  

Το 48ο Τακτικό Συνέδριο της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. διεξήχθη, από τις 3 έως τις 6 Μαΐου, στο Ξενοδοχείο «PORTO CARRAS», στο Νέο Μαρμαρά Χαλκιδικής.

Ήταν ένα Συνέδριο που χαρακτηρίστηκε από μαζική συμμετοχή, γόνιμο διάλογο, σημαντικές παρεμβάσεις και έκφραση προβληματισμών, έγινε ο απολογισμός των πεπραγμένων της 4ετίας (2018-2022) που πέρασε και τέθηκαν οι βάσεις για το αγωνιστικό πρόγραμμα δράσης της επόμενης δύσκολης για το εργατικό κίνημα περιόδου.  

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. έχουν ως εξής: 

ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 635 
ΨΗΦΙΣΑΝ: 631 
ΕΓΚΥΡΑ: 627 
ΑΚΥΡΑ: 002 
ΛΕΥΚΑ: 002

ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 314 ψήφοι – 18 (15 έδρες) – 50,07% (43,38%)

Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.: 164 ψήφοι – 09 (09 έδρες) – 26,15% (24,14%)

Δ.Α.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.: 068 ψήφοι – 04 (06 έδρες) – 10,84% (15,62%)

ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.: 014 ψήφοι – 00 (02 έδρες) – 02,23% (06,47%)

Α.Σ.Κ.-Ο.Τ.Α.: 045 ψήφοι – 03 (02 έδρες) – 07,17% (06,30%)

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 022 ψήφοι – 01 (01 έδρες) – 03,50% (03,31%) 

Μέλη του 35μελούς Γενικού Συμβουλίου της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. εκλέγονται οι:  

1. ΤΡΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη 
2. ΤΣΟΥΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – Δήμος Αιγάλεω 
3. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης 
4. ΚΡΕΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Σπάτων-Αρτέμιδος 
5. ΜΑΓΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Βόλου 
6. ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ – Δήμος Αγίου Δημητρίου 
7. ΚΑΤΟΥΔΗ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Δέλτα 
8. ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ – Δήμος Μεσσήνης 
9. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – Δήμος Θερμαϊκού 
10. ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – Δήμος Εορδαίας 
11. ΚΡΙΚΟΣ ΦΩΤΙΟΣ – Δήμος Περιστερίου 
12. ΓΑΛΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ – Δήμος Πειραιά 
13. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – Δήμος Αθηναίων 
14. ΚΑΡΑΣΑΒΒΑΣ ΜΙΧΑΗΛ – Δήμος Ηρακλείου Κρήτης 
15. ΚΟΡΦΙΑΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ – Δήμος Κερκυραίων 
16. ΒΟΡΓΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – Δήμος Διρφύων-Μεσσαπίων  
17. ΚΟΜΜΑΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ – Δήμος Αγρινίου 
18. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – Δήμος Αλεξανδρούπολης 
19. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας 
20. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ – Δήμος Αμαρουσίου 
21. ΒΑΛΣΑΜΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – Δήμος Γαλατσίου 
22. ΓΚΙΤΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Πειραιά 
23. ΧΟΡΟΖΙΔΗ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ – Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη 
24. ΛΕΛΟΒΙΤΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – Δήμος Πρέβεζας 
25. ΓΚΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΖΗΣΗΣ – Δήμος Λαρισαίων 
26. ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ – Δήμος Παιονίας 
27. ΠΑΠΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Δήμος Πατρέων 
28. ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ – Δήμος Σαλαμίνας 
29. ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – Δήμος Αθηναίων 
30. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – Δήμος Ξάνθης 
31. ΜΑΡΙΝΗΣ ΑΓΗΣΙΛΑΟΣ – Δήμος Τρίπολης 
32. ΤΣΟΥΜΕΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ – Δήμος Ζωγράφου  
33. ΓΚΟΥΤΖΙΟΥΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ – Δήμος Τρίπολης 
34. ΒΙΓΓΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ – Δήμος Λοκρών 
35. ΜΠΙΝΙΩΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Καλλιθέας

ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΣΤΗΝ Α.Δ.Ε.Δ.Υ. 
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 635 
ΨΗΦΙΣΑΝ: 631 
ΕΓΚΥΡΑ: 629 
ΑΚΥΡΑ: 000 
ΛΕΥΚΑ: 002 

1. ΣΥΝΔ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 318 ψήφοι – 59 (52 Αντιπρόσωποι) – 50,55% (43,64%) 
2. Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.: 158 ψήφοι – 29 (29 Αντιπρόσωποι) – 25,11% (23,70%) 
3. Δ.Α.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.:  073 ψήφοι – 14 (19 Αντιπρόσωποι) – 11,60% (16,02%) 
4. ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.: 015 ψήφοι – 03 (09 Αντιπρόσωποι) – 02,38% (07,38%) 
5. Α.Σ.Κ.-Ο.Τ.Α.: 048 ψήφοι – 09 (07 Αντιπρόσωποι) – 07,63% (05,81%) 
6. ΑΓΩΝ. ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 017 ψήφοι – 03 (03 Αντιπρόσωποι) – 02,70% (02,67%) 

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.