728 x 90

H ελληνική αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

img

Με 83 αθλητές θα κατέβει η χώρα μας στη φετινή Ολυμπιάδα - Δείτε αναλυτικά

Συνολικά 83 αθλητές και αθλήτριες περιλαμβάνει η ελληνική αποστολή που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών αποτελείται από 13 αθλητές, ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

Αναλυτικά:

ΣΤΙΒΟΣ (20)

Άνδρες

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης

50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης

Γυναίκες

100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου

20χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου

20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών: Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)

Άνδρες

Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο

Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο

Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή

Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή

Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο

Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο

Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών

Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών

Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες

Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα

Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)

Ομαδικό: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)

Άνδρες

Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών

Γιάννης Μιτάκης – φιν

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών

Γυναίκες

Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών

Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ

Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος

Στέφανος Ντούσκος – σκιφ

Αννέτα Κυρίδου – σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)

Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου

Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας

Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)

Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι

Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)

Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό

Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2)

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ

Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2)

Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ

Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)

Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)

Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)

Δώρα Γκουντούρα – σπάθη