728 x 90

Στην 7η θέση ο Σύλλογος Εδεσσαίων Σκακιστών (Σ.Ε.Σ.) 8χ8

img

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΟΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Για 2η συνεχόμενη χρονιά συμμετοχή του Συλλόγου της πόλης μας, στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Κεντροδυτικής Μακεδονίας.
Στηριζόμενος σε έμπειρους αθλητές/τριες, αλλά και σε νεαρούς αθλητές/τριες, οι οποίοι ξεκίνησαν την ενασχόλησή τους με το σκάκι, μόλις τον Οκτώβριο του 2017, είχε μια αξιοπρόσεκτη παρουσία στο πρωτάθλημα, η οποία και αποτελεί παρακαταθήκη για την μελλοντική αγωνιστική ανάπτυξη του αθλήματος στην πόλη μας. 
Οι αγώνες διεξήχθησαν σε ξενοδοχείο της Πτολεμαΐδας, και για 4 συνεχόμενες αγωνιστικές ημέρες. Η διοργάνωση τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, η οποία και κάλυψε τα έξοδα όλων των αποστολών (διαμονή, διατροφή κ.λ.π.).
Το πρωτάθλημα διεξήχθη με το Ελβετικό σύστημα 6 γύρων, και ο Σ.Ε.Σ., σε συνολικά 6 αγώνες που έδωσε, σημείωσε 3 νίκες και 3 ήττες. Kάθε ομάδα αποτελούνταν από 10 αθλητές/τριες, με υποχρεωτική παρουσία 3 γυναικών (διαφορετικών ηλικιών), καθώς και 3 νεαρών αθλητών. Για τον Σύλλογο της πόλης μας, αγωνίστηκαν συνολικά 13 αθλητές/τριες.
Είναι χαρακτηριστικό ότι αρκετοί σύλλογοι αγωνιζόντουσαν και με μετεγγραφές, ακόμη και ξένων αθλητών/τριών. 

Συνολικά τα αποτελέσματα κατά ημέρα και αντίπαλο για την ομάδα της πόλης μας, ήταν: 
1η ημέρα Πέμπτη 2 Μαΐου, 1η Αγωνιστική
ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8 – Ο.Σ. Γιαννιτσών 2,5 – 7,5
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 
1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος 1-0,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής ήττα,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος νίκη, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης ισοπαλία
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία ήττα, 
6η σκακιέρα Δίσκου Κυβέλη ήττα, 
7η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική νίκη, 
8η σκακιέρα Δϊσκος Ερμής ήττα, 
9η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς ήττα, 
10η σκακιέρα Τσαούσης Αντώνης 0-1 ήττα.

2η ημέρα Παρασκευή 3 Μαΐου (πρωί) 2η Αγωνιστική
ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8 – Σ.Λ.Φλώρινας 7,5 – 2,5
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 

1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος νίκη,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής νίκη,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος νίκη, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης ισοπαλία,
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία νίκη, 
6η σκακιέρα Δίσκου Κυβέλη νίκη, 
7η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική νίκη, 
8η σκακιέρα Δϊσκος Ερμής ήττα, 
9η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς νίκη, 
10η σκακιέρα Τσαούσης Αντώνης ήττα.

2η ημέρα Παρασκευή 3 Μαΐου (απόγευμα) 3η Αγωνιστική
Σ.Ο.'Πτολεμαίδας Δούρειος Ιππος - ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8 4-6
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 
1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος νίκη,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής νίκη,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος ήττα, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης νίκη,
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία ήττα, 
6η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική νίκη, 
7η σκακιέρα Δίσκου Βασιλική νίκη, 
8η σκακιέρα Τζότζης Χριστόφορος ήττα, 
9η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς νίκη, 
10η σκακιέρα Γιώτης Μάξιμος ήττα

3η ημέρα Σάββατο 4 Μαΐου (πρωί) 4η Αγωνιστική
Σ.Ο.'Πτολεμαίδας Πτολεμαίος - ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8 7,5 – 2,5
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 
1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος ήττα,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής ισοπαλία,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος ήττα, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης νίκη,
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία ήττα, 
6η σκακιέρα Δίσκου Κυβέλη ήττα, 
7η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική ήττα, 
8η σκακιέρα Δίσκος Ερμής ήττα, 
9η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς ήττα, 
10η σκακιέρα Γιώτης Μάξιμος νίκη.

3η ημέρα Σάββατο 4 Μαΐου (απόγευμα) 5η Αγωνιστική
ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών – Λ.Π. Φλώρινας 2,5 – 7,5
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 
1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος ήττα,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής ισοπαλία,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος νίκη, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης ήττα,
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία ήττα, 
6η σκακιέρα Δίσκου Κυβέλη ήττα, 
7η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική ήττα, 
8η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς ήττα, 
9η σκακιέρα Τζότζης Χριστόφορος ήττα, 
10η σκακιέρα Γιώτης Μάξιμος νίκη.

4η ημέρα Κυριακή 5 Μαΐου (πρωί) 6η Αγωνιστική
Γ.Σ. Ποντοκώμης - ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 4,5 – 5,5
Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου είχαν κατά σκακιέρα τα παρακάτω αποτελέσματα: 
1η σκακιέρα Βόϊνας Μάριος νίκη,
2η σκακιέρα Θεοδώρου παντελής νίκη,
3η σκακιέρα Ψυχογιός Αντώνιος νίκη, 
4η σκακιέρα Σιβένας Ιωάννης νίκη,
5η σκακιέρα Χαραλαμπίδου Σοφία ήττα, 
6η σκακιέρα Σαμαρά Βασιλική ήττα, 
7η σκακιέρα Δίσκου Βασιλική νίκη, 
8η σκακιέρα Τσαούσης Θωμάς ήττα, 
9η σκακιέρα Δίσκος Ερμής ισοπαλία, 
10η σκακιέρα Μπαγγέας Γεώργιος ήττα

 

 

Τελευταία Νέα

Κατηγορίες

Ετικέτες